Jakie firmy już medytują i dlaczego musisz do nich dołączyć?

Od razu na wstępie odpowiem na to pytanie- ponieważ aby przyspieszyć należy zwolnić. I za tym twierdzeniem stoją twarde liczby i dowody poparcia ze strony ogromnych korporacji, które już od dawna czerpią korzyści z wprowadzenia kultury mindfulness do swoich biur. Zobacz co się zadziało w tych firmach od czasu wprowadzenia Mindfulness:

Poznaj 5ciu Mindfulnessowych Gigantów

Google - jedna z najpotężniejszych korporacji, która od zawsze wyprzedzała innych w kwestii warunków pracy i dbałości o komfort pracowników- sale gier, sale wypoczynkowe, skutery, nienormowane godziny pracy, ciekawe benefity to tylko kilka z opcji, z jakich mogą korzystać pracownicy. Od 2007r, za sprawą Chade Meng Tan’a, Google wprowadził program medytacyjny Search Within Yourself, który ukończyło już tysiące pracowników firmy. Obecnie czas oczekiwania na start programu wynosi pół roku…. Program skupia się w głównej mierze na uważności i treningu inteligencji emocjonalnej. Google jest notowany na najwyższych pozycjach jako pracodawca i nie bez powodu mówi się, że Search Within Yourself jest jednym z głównych powodów tych wysokich notowań. Wyniki są oczywiste: pracownicy, którzy są bardziej świadomi, są zarówno bardziej produktywni, jak i kreatywni, co prowadzi do wsparcia zarówno dla jednostki, jak i dla organizacji.

General Mills - producent żywności, powitał rewolucję mindfulness i zobaczył, że jego firma w rezultacie rośnie. Oto przegląd ich 7-tygodniowego programu mindfulness i medytacji: 83% uczestników stwierdziło, że codziennie poświęca czas na optymalizację swojej produktywności, co stanowi wzrost o 23% w stosunku do okresu sprzed kursu, 80% kierowników wyższego szczebla stwierdziło, że po kursie poprawili swój proces decyzyjny, a 89% stwierdziło, że stali się lepszymi słuchaczami. (Gelles, 2013). W 2011 roku Leadership Excellence Magazine sklasyfikował General Mills jako najlepszego pracodawcę pod względem rozwoju liderów, awansując go z 14 miejsca w 2010 roku.

Intel -program zajęć z medytacji mindfulness w firmie Intel został zapoczątkowany przez kilku pracowników z ich własnej inicjatywy, ale od tego czasu rozszerzył się i stał się ogólnofirmowym pracowniczym programem Wellness. W ten sposób ciężko pracujący inżynierowie mogą włączyć techniki mindfulness do swojego wysoce wymagającego środowiska pracy, aby znaleźć czas na redukcję stresu. Celem programu jest nie tylko poprawa wydajności, ale także stworzenie bardziej wspierającej społeczności w miejscu pracy. Dodatkową korzyścią jest zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów opieki zdrowotnej. Niektórzy z uczestników programu mindfulness zgłaszali poprawę kreatywności. Wielu stwierdziło, że program pomógł im być bardziej obecnym i skupionym w pracy, a także lepiej radzić sobie ze stresem związanym z pracą. Inni stwierdzili, że czują się mniej odizolowani w swojej pracy. Ogólnie rzecz biorąc, opinie pracowników były pozytywne, a firma nadal inwestuje w program. Dziś tysiące pracowników Intela wzięło udział w programie Awake@Intel, który obejmuje praktyki jogi i mindfulness. Podobnie jak w przypadku Google, wielu uczestników było zatwardziałymi naukowcami, początkowo zgłaszającymi sceptycyzm wobec korzyści płynących z kursu. Jednak po zakończeniu kursu uczestnicy zgłaszali poprawę kreatywności, samopoczucia i koncentracji, obniżenie poziomu stresu i większy entuzjazm podczas projektów i spotkań.

Aetna -to towarzystwo ubezpieczeń medycznych i jedna ze 100 największych firm w USA pod względem przychodów. Po prawie śmiertelnym wypadku 58-letni prezes Mark T. Bertolini postanowił drastycznie przekształcić swoją firmę. Jego działania obejmowały 33% podwyżkę pensji dla najniżej opłacanych pracowników oraz ustanowienie darmowych zajęć z jogi i medytacji. Działania te przyniosły ogromny efekt: po pierwszym roku firma odnotowała ogromne oszczędności na kosztach opieki zdrowotnej w wysokości 9 milionów dolarów! Ponadto pracownik, który uczestniczył w zajęciach, odnotował 28% spadek poziomu stresu i wzrost poziomu wydajności. Oszacowano, że te usprawnienia dodają wartość około 3000 dolarów/pracownika rocznie (Gelles, 2015) Bertolini został uznany za osobę, która zmieniła firmę, a w szczególności za osobę, która pomogła uczynić Aetnę bardziej wydajnym miejscem pracy. W wywiadzie dla The Huffington Post, przypisał część sukcesu firmy medytacji i technikom mindfulness, mówiąc, że pomogły mu one: "przyjmować rzeczywistość otaczającego mnie świata i przetwarzać informacje, gdzie moja praca staje się lepsza dla tej wiedzy, wtedy mogę uczynić mój pomysł lepszym i posunąć go do przodu. Jeśli spojrzysz na przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, spojrzeli na rynek, wysłuchali go i zareagowali na niego. Są na tyle skupieni i obecni, by zrozumieć." 

NIKE -dla firmy, która promuje zdrowy styl życia, jest rzeczą naturalną, że ma wyjątkową historię zachęcania do tworzenia zdrowego środowiska pracy. Nike była jedną z pierwszych firm, które zapewniły swoim pracownikom cotygodniowe darmowe zajęcia z medytacji i jogi - od tego czasu aktywność ta została rozszerzona na wiele innych lokalizacji na całym świecie. Promując mindfulness, Nike pozwala swoim pracownikom czuć się odświeżonym i skoncentrowanym podczas pracy, co skutkuje lepszą wydajnością pracy i zmniejszeniem liczby dni chorobowych. Bjorn Anderson, Recruiting Manager w Nike powiedział o programie: "Może być łatwo skupić się na aktywności fizycznej dla ciała, że czasami zapominamy o ćwiczeniu umysłu. Firma Nike jest zaangażowana w nasz całkowity dobrostan. Zacząłem medytować prawie dwa lata temu (dzięki mojej żonie). Medytacja odmieniła moje życie zarówno osobiście, jak i zawodowo, w zaledwie trzy minuty lub mniej dziennie."

Myślisz, że Mindfulness w Twojej firmie lub zespole również by się przydał? Zostaw kontakt  przedyskutujmy Twoje opcje!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password